Ng Hotel Blog Afyona Gitmek Icin 10 Neden Banner Ng Hotel Blog Afyona Gitmek Icin 10 Neden Banner M

Türkiye'nin Termal Başkenti Afyonkarahisar'a Gitmek İçin 10 Güzel Sebep

Rotamızı Türkiye'nin önemli tarihi ve kültürel merkezlerinden biri olan Afyonkarahisar‘a çeviriyoruz.

Rotamızı Türkiye'nin önemli tarihi ve kültürel merkezlerinden biri olan Afyonkarahisar‘a çeviriyoruz.

Türkiye'nin önemli tarihi merkezlerinden biri olan Afyonkarahisar , doğal güzellikleri, yöresel lezzetleri, ulaşım kolaylığı ve doğal kaynaklarıyla ziyaretçilerine eşsiz bir seyahat deneyimi vadediyor.

Yüzyıllardır birçok uygarlığa ev sahipliği yapmış olan Afyonkarahisar , zengin tarihi ve kültürel mirası ile özellikle turistlerin ilgisini çekmeye devam etmektedir. Ege Bölgesi'nin İç Batı Anadolu bölümünde bulunan Afyonkarahisar , bir medeniyet hazinesi olmasının yanı sıra "termal başkenti" olmasıyla da dikkat çekiyor.

 İşte Afyonkarahisar'da yapılacaklar hakkında detaylı bilgiler:

TERMAL SUYUN BAŞKENTİ

Ülkemiz, termal su kaynakları bakımından Avrupa’da birinci, Dünya’da yedinci sırada bulunduğu için çok şanslıyız. Özellikle Afyonkarahisar ve çevresi, ülkemizin termal su açısından en zengin bölgeleri arasında.

Doğal minerallerin yüksek yoğunluğu ve farklı tedavi yöntemleri ile birçok farklı sağlık sorununa iyi geldiği bilinmektedir. Birçok hastalığın tedavisinde kullanılan termal sular, hem iyileştirici hem de gençleştirici etkiye sahip. Afyonkarahisar ’da termal suyun şifasından yararlanabileceğiniz birçok kaplıca ve SPA alanı bulunuyor.

GASTRONOMİ TURLARI;

Afyonkarahisar Türkiye’de UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı’na GASTRONOMİ alanında dahil edilen 3 şehir arasında yer almaktadır.

Afyonkarahisar , 8 bin yıllık ünlü gastronomi tarihi sayesinde 2019 yılında UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı listesine eklendi. Tarih boyunca bölgede bulunan Frigler, Lidyalılar, Selçuklular ve Osmanlılar gibi birçok farklı uygarlıkların özellikleriyle şekillenen yöre mutfağı, Anadolu'nun bir özetidir.

Frigler, Lidyalılar, Selçuklular ve Osmanlılar gibi birçok medeniyete ev sahipliği yapan, geleneklerini yaşatan, birbirinden özel ve lezzetli yöresel tatlarıyla bezeli zengin mutfağıyla öne çıkan Afyonkarahisar, Türkiye’nin UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı’na gastronomi alanında giren üç şehrinden biridir.

Afyonkarahisar’da çorbalar, et yemekleri, sebze yemekleri, pilavlar, hamur işleri ve tatlı çeşitleriyle oldukça zengin bir mutfağa sahiptir. Bölgede Afyon’a özgü lezzetleri deneyimleyebileceğiniz birçok güzel restoran bulunmaktadır. Afyonkarahisar ziyaretinizde bu lezzetleri ve bunlarla birlikte yapılan yöresel yemekleri yemeden dönmeyin😊

Türkiye'nin dört bir yanında ünlü olan Afyon sucuğu, şehrin en meşhur lezzetlerinden biridir.

Sütün yağının yoğunlaştırılması ile elde edilen bu kıvamlı ve lezzetli krema, yani meşhur Afyon Kaymağı tatlı ve tuzlu yiyeceklerin üzerinde koyularak servis edilmektedir.

Yumuşak kıvamı ve güzel aroması ile ünlü olan Afyon Lokumu, badem, ceviz, fındık gibi çeşitli iç malzemelerle zenginleştirilir. Afyon lokumu, misafirlere ikram edilirken aynı zamanda hediye olarak da sevdiklerinize götürebilirsiniz.

Afyonkarahisar mutfağının tatlılarından olan Ekmek Kadayıfı, şerbetli bir tatlıdır. Ekmek kadayıfını birçok yerde yiyebilirsiniz. Ancak Afyon Kaymağı ile birleşen lezzeti, sadece Afyon’da bulabilirsiniz.

KÜLTÜR VE TREKKİNG ROTALARI;

Afyonkarahisar, doğal güzellikleri ve dağlık arazisi ile trekking yapmak isteyenler için ideal bir bölge. Şehirde var olan kültürel açıdan zengin bir çok bölgenin bulunması ve yürümeyi sevenler için kültür ve yürüyüşün kesiştiği şahane rotalar bulunmaktadır.

 • FRİG VADİSİ: Frig Vadisi, M.Ö. 7. Yüzyılda, Friglerin Balkanlardan gelerek yerleştiği Büyük Menderes ve Sakarya Irmağı arasındaki genel coğrafi alanı kapsamaktadır.

Peri bacalarını görebileceğiniz nadir yerlerden biri Frig Vadisi’dir. Kayadan oyulmuş anıtsal ölçekli basamaklı sunaklar, girişleri platodan başlayan kaya merdivenleriyle inilen tonoz örtülü kaya tünelleri, anıtsal kaya sarnıçları, kabartmalar...

Frig Vadisi, uluslararası standartlarında bisiklet ve yürüyüş yolu olma özelliğine sahiptir.

Frig Vadisi’ne gitmişken, Cem Yılmaz’ın A.R.O.G filminin çekildiği Döğer Köyü'nü ve buradaki Kervansaray’ı ziyaret etmeyi ihmal etmeyin.

 • AVDALAZ KALESİ; Frig Vadisi’nde tüf kayaya oyularak yapılan tarihin ilk apartmanlarından birisi olan 5 katlı Avdalaz Kalesi’ni görenleri kendine hayran bırakıyor. Çok katlı yapısı ile tarihin ilk apartmanlarından olan özelliği taşıyan yapının Frig, Roma, Bizans döneminde kullanıldığını biliniyor. Avdalaz Kalesi'nin içinde büyük bir sarnıç da bulunmaktadır. Avdalaz Kalesi'nin düşmanlara karşı savunma amaçla kullanıldığı çevreye hakim bir kaya kütleye yapılışından anlaşılmaktadır. Avdalaz Kalesi, Afyon’da gezilecek yerler listesine kesinlikle eklenmeli!
 • AFYONKARAHİSAR KALESİ: Şehir merkezinde yer alan tarihi kale, Frig, Lidya, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı gibi birçok medeniyetin izlerini taşır. 135 metre yüksekliğe sahip olan kaleye tırmanarak tarihi dokuyu ve manzarayı keşfedebilirsiniz.
 • AYAZİNİ ANTİK KENTİ: Ayazini Köyü'nün, yaklaşık 3 bin yıl öncesinde Frigler Dönemi'nden beri yerleşim yeri olarak kullanıldığı bilinmektedir. Roma ve Bizans dönemlerine ait aile ve tek kişilik kaya mezar odaları, Bizans Dönemi'ne ait kiliseler ve kaya yerleşimleri arazinin bu tür bir yerleşime elverişli olması nedeniyle oyularak yapılmış eserleridir. Aslanlı mezar odaları, sütunlu mezar odaları ile kayaya dış ve iç mimarî olarak oyulmuş kilisesi gibi sanat şaheseri eserler bulunmaktadır. 

Ayrıca Afyon’da doğa yürüyüşleriniz ve kültür gezileriniz için bir çok alan bulunmaktadır;

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından koruma altına alınan Akdağ Tabiat Parkı’nda pek çok kuş türüne rastlamanız mümkündür :

EMRE GÖLÜ, AYAZİNİ KİLİSESİ, EBER GÖLÜ, KOCATEPE ANITI (KURTULUŞ SAVAŞI’NIN BAŞLADIĞI YER), ULU CAMİİ, ASLANKAYA - FRİG VADİSİ MİLLİ PARKI, EMRE GÖLÜ-KRAL YOLU

AFYON TARİHİ BEDESTEN ÇARŞISI

Bedesten; kumaş mücevher ve buna benzer değerli eşyaların satıldığı kapalı çarşı anlamına gelmektedir. Genç dönem Osmanlı mimarisini özellikleri gösteren Tarihi Bedesten Çarşısı, Hacı Bekir Tiryaki tarafından 1914 senesinde yaptırıldı. Mimarı bir Fransız olan yapı, 2016 senesinde Afyonkarahisar Belediyesi tarafından restore edildi. Çarşı kültürü Osmanlıdan günümüze kadar gelmiştir.

Müzede ayrıca yurt dışından iadesi sağlanan Kybele Heykeli ve Tatarlı Tümülüsü eserleri de yer alıyor. "Ana tanrıça" Kibele'nin heykeli ; Tarih öncesi dönemlerde bolluğun ve bereketin sembolü, koruyucusu olduğuna inanılmaktadır.

YENİ AFYONKARAHİSAR MÜZESİ ZİYARETE AÇILDI

Afyon’da 1933-1970 yılları arasında Taş Medrese’de bulunan Afyonkarahisar Müzesi, 1971 yılında taşındığı Kurtuluş Caddesi’ndeki binada uzun yıllar ziyaretçilerini ağırladı.  Yeni açılan müzede; Paleolitik dönemden itibaren Hitit, Frig, Pers, Lidya, Roma, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ait eserler bulunuyor.

Toplam 55.000 metrekare alanda 5 blok olarak kurulu müzede Grek, Helenistik, Roma Dönemi ile Türkmen eserlerinden 20. yüzyıla kadar etnografik eserlerin bulunduğu, Afyonkarahisar’ın tabii ve kültürel zenginliklerinin işlendiği sergiler bulunuyor.

Müzede ayrıca yurt dışından iadesi sağlanan Kybele Heykeli ve Tatarlı Tümülüsü eserleri de yer alıyor. "Ana tanrıça" Kibele'nin heykeli ; Tarih öncesi dönemlerde bolluğun ve bereketin sembolü, koruyucusu olduğuna inanılmaktadır.

BALON TURU

Frig Vadisi’nin eşsiz güzelliğinde, balon turu yapabilirsiniz. Sabah gün doğumuyla birlikte başlayan serbest balon uçuşları ile Frig Vadisi’nin doğal gizemli tarihinin ve Emre Gölü’nün eşsiz manzarasının tadını çıkartın.

AFYON HAŞHAŞ TARLALARI

Afyonkarahisar, Türkiye'nin haşhaş üretimi açısından en önemli bir şehridir. Afyon’da üretilen haşhaşın her parçası farklı bir alanda kullanılmak üzere dünyanın her bölgesine gönderiliyor.

Haşhaş Afyon mutfağının vazgeçilmez ürünü . Haşhaşlı çörekler, börekler, ekmekler…

Haşhaş tarlaları, ilkbahar ve yaz aylarında yeşil renkte, sonbaharda  ise çiçeklenerek kendine özgü mor-kırmızı renge bürünür. Afyon’nun doğal güzellikleri ve haşhaş yetiştiriciliğine dair unutamayacağınız görsel bir deneyim yaşayabilirsiniz.

AFYON’DA TATİLİN HERKESE HİTAP EDEN BİR YANI VAR

Afyon; kültürel mirası, yöresel lezzetleri, eşsiz doğası, şifalı doğal termal suları, tertemiz havası ve birçok farklı aktivitelere ev sahipliği yapan oldukça zengin illerimizden birisidir.  Hem yetişkinlerin hem de çocukların ilgisini çekebilecek birçok yer ve aktivite bulabilirsiniz. 

Afyon, her yıl birçok farklı etkinliğe ev sahipliği yapmakta. Bunlardan bazıları;

  • Afyonkarahisar Caz Festivali
  • Afyonkarahisar Klasik Müzik Festivali
  • Dünya Motocross Şampiyonası Karavan Festivali
  • Frig Vadisi Ultra Maratonu
  • Frig Vadisi Bisiklet Turu

AFYON’A ULAŞIM KOLAYLIĞI

Türkiye'nin dört bir yanıdan Afyonkarahisar'a ulaşım sağlamak mümkün. İstanbul'a 4 saatlik uzaklıkta olan Afyon'a özel aracınız, uçak ve otobüsle gidebilirsiniz.

AFYON’DA KONAKLAMA ÖNERİSİ

NG AFYON OTEL; bulunduğu bölge, Dünyaca ünlü gastonomik lezzetlere sahip restoranları, SPA olanakları, çocuklar için özelleştirilmiş termal oyun havuzları ve aktiviteleri ve uzun yıllara dayanan tecrübesi ile Afyonkarahisar on seyahatlariniz için harika bir konaklama adresi.

Afyon’un doğal güzelliklerini keşfederken, NG AFYON OTEL’in geniş olanaklarından yararlanarak seyahatinizi zenginleştirebilirsiniz.

Tatilin tadını daha fazla çıkarmanız için her damak tadına hitap eden açık büfesi, Erguvan ana restoranı, pide ve kebap çeşitleriyle Türk gurme lezzetlerinin gustosu Farina Restoran, rengarenk kokteylleriyle Mercan Lounge ile NG AFYON OTEL, size mükemmeli yaşatmak için hazır!

Ruhunuzu ve bedeninizi tazelemenin en eşsiz yolu NG AFYON OTEL Termal SPA alanı; Afyon’un şifalı suyunu, en doğal ve sağlıklı haliyle misafirlerine sunuyor. Aliva SPAya ayırdığınız zamanın en mükemmel zamanınız olacağından emin olabilirsiniz. Toplam 16 adet havuz, 13 adet kapalı havuz (kadın, karma ve erkeklere özel) bulunmaktadır. Ayrıca 3 adet açık havuz (1 tanesi termal su özelliğinde) bulunmaktadır.

Küçük konuklarımız, kendilerine ayrılmış alanlarda gözetmenler eşliğinde eğlenebilirler. Sincap Kulüp sadece miniklerindir! Ayrıca çocuklara özel havuzda ve kaydıraklı havuzlarda unutulmaz saatler geçirebilirler. Açık ve kapalı olan kaydıraklı havuzları mutlaka denemelisiniz.

Daha detaylı bilgi ve rezervasyon için: https://www.nghotels.com.tr/tr/otellerimiz/ng-afyon/iletisim/