Blog

Rezervasyon Yap
Otel
Giriş ve Çıkış Tarihi
Yetişkin
Ücretli Çocuk
(6-12)
Bebek
(0-5)

12 adımda keyifli bir Afyon turu

12 adımda keyifli bir Afyon turu:

Afyon’da gezebileceğiniz en özel yerler

Afyon, kültürü, tarihi, sahip olduğu doğal güzellikler ve ferah havası ile Ege ve İç Batı Anadolu’nun gözde illerinden biri. Konya’dan sonra Mevleviliğin en büyük ikinci şehri olan Afyonkarahisar, akıllara önce termal kaplıcaları ile leziz yemeklerini, sonra mermerciliğini, ardından haşhaş üretimini getiriyor.

Gelin, 18 ilçesi ile yaklaşık 1000 kilometrekarelik bir alana yayılan bu güzel ilin gezilmesi gereken duraklarına birikte bakalım ve Afyon’u daha yakından tanıyalım. Hatta belki, ilk fırsatta ziyaret etmek üzere bir tatil planı hazırlayalım!

Önce biraz tarih...

Afyon, uzun adıyla Afyonkarahisar, Anadolu yarımadasının batıya yakın ortası ile ve Ege Bölgesi'nin iç kesiminde yer alan tarihi bir ilimiz. İç Anadolu yaylalarından Ege kıyılarına açılan tarihi bir geçit görevi gören şehir, sayısız kavim ve kültüre de ev sahipliği yaptı.

Afyon’un tarihi M.Ö. 3000’li yıllara kadar uzanıyor.

Tarih kayıtlarına göre uzun yıllar Hattiler sonra da Hititlerle birlikte anılan Afyonkarahisar toprakları, daha sonra Frigya ve ardından Lidya yönetimine geçmiş, MÖ 6. yüzyılda ise Pers egemenliğine girmiştir. Büyük İskender’in fethinin ardından ise önce Bergama Krallığı ardından da Roma İmparatorluğu topraklarına katılan tarihi şehre, Malazgirt Savaşı'ndan sonra Anadolu'yu fetheden Türkler yerleşmeye başlamıştır.

Şehrin tarihteki adı Karahisâr-ı Sâhib'dir. Karahisar adı, şehirdeki koyu renkli volkanik kayaların rengi ile üstündeki hisardan; Sâhib ismi ise Anadolu Selçukluları'nın son devirlerinde yaşayan Sâhib Ata Fahreddin Ali'nin unvanından gelir.

Yakın tarihe baktığımızda, Afyon’un adını elbette Başkomutnalık Meydan Muharebesi ile anarız. Çünkü Büyük Taarruz’dan bir gün sonra, 27 Ağustos 1922’de Türk orduları Afyonkarahisar’a girerek Başkomutanlık ve Garp Cephesi Karargahanı’nı bu şehre taşımıştır. Mustafa Kemal Atatürk de 28 Ağustos 1922’de Afyonkarahisar’a gelerek büyük zafere kadarki tüm çalışmalarını bu karargahtan yönetmiştir.

Şehre özel diğer değerler

Afyonkarahisar, hangi güzellikleri ile öne çıkıyor?

Termal turizm alanına sahip

Afyonkarahisar’ın Ömer-Gecek, Hüdai, Heybeli ve Gazlıgöl termal alanları, Kültür ve Turizm Bakanlığınca termal turizm alanı olarak ilan edildi. Bu kapsamda, son yıllarda Afyon’da termal turizme yönelik olarak birçok otel ve konaklama yeri hizmete girdi.

Bir ‘gastronomi şehri’!

Afyon denince akla en önce enfes mutfağı gelir. UNESCO da bu durumu, 2019 yılında Afyonkarahisar’ı ‘gastronomi şehri’ seçerek tescilledi. Özellikle kaymaklı kadayıfı, lokumu ve sucuğu meşhur olan Afyon’da haşhaş, patates ve yumurta üretimi de önemli bir yer tutar.

Birçok gezgin gurmenin de tavsiye listelerine giren özel Afyon yemekleri ise şöyle: Tandır çorbası, sakala çarpan çorbası, etli tandır, patlıcan kebabı, patlıcan böreği, bükme, ilibada dolması, keşkek, göce köttüsü (ince bulgur köftesi) ağzı açık, ekmek kadayıfı.

 

Mermercilik gün geçtikçe gelişiyor

Afyonkarahisar, 2005 yılından beri faaliyet gösteren yüzlerce mermer işletmesi ile de dikkat çeker. Şehirde zengin ve kaliteli mermer yataklarının işletilmesi ile bu sektör hızla gelişmeye ve ülke ekonomisine nemli katkılar sunmaya başladı.

Şehir yatırımlara hazır

Çevresindeki illere göre daha az sanayileşmiş durumda olan Afyon ilimize, ‘kalkınmada öncelikli yöre’ kapsamına alındığı için önemli yatırımların geleceğini öngörebiliriz.

Afyon’dan bu yerleri gezmeden dönmeyin

Afyon'a bir tatil planlayarak şehrin asırlardır koruduğu birçok medeniyetin izlerini keşfedebilirsiniz. Afyon’da yapacağınız gezileri aşağıdaki duraklara uğramadan tamamlamayın!

1. Frig Vadileri

Frig Vadileri, 3000 yıl önce Frigyalıların kurduğu bir medeniyetten günümüze ulaşan yapıları içinde brarındıran, tarih ile doğanın benzersiz birlikteliğine tanıklık edebileceğiniz bir yer. Vadi içinde  Frig Yolu’nun üçte biri de bulunuyor. Ayazini’nden başlayan, Göynüş vadisi, Aslantaş, Yılantaş, Emre Gölü, Aslankaya, Kapıkaya, Peri bacaları ve antik yol ile devam eden Frig Yolu’nun 140 kilometrelik kısmını Afyon’da keşfetmek ve hatta yürümek mümkün.

Frig Vadisi’nde tarihin izlerini sürerek dolaşırken büyülü anlar geçirebileceğiniz gibi yakın zamanda valiliğini desteğiyle başlayan balon uçuşlarına katılarak da eşsiz bir deneyim yaşayabilirsiniz. Vadiyi bir de Emre Gölü’nün üzerinden uçarak görmek ve gün doğumunu gökyüzünde karşılamak isterseniz balon turlarını mutlaka takip edin!

 

2. İşcehisar Peri Bacaları

Afyonkarahisar’ın İscehisar ilçesindeki peri bacaları, volkanik arazilerde sel sularının aşındırmasıyla binlerce yılda oluşan önemli yapılar. Kapadokya’yı andıran görüntüsü ile göz dolduran bölgede birçok film de çekildi.

3. Arkeoloji Müzesi

1933 yılında açılıp 1971’de şimdiki binasına taşınan müze; Bizans, Roma, Hellenistik, Frig, Hitit, Eski Tunç ve Kalkolitik dönemlere ait yaklaşık 45 bin eşsiz eseri bünyesinde barındırıyor. Bahçesinde Osmanlı dönemine ait mezar taşları ile Bizans dönemi mezar stelleri bulunan Arkeoloji Müzesi’ni pazartesi günleri hariç haftanın her günü ziyaret edebilirsiniz.

4. Afyon Kalesi

Geçmişe uzanan yolculuk elbette Afyon Kalesi ile devam ediyor. Volkanik bir kaya üzerinde yüksekliği 220 metre civarında olan kaleyi, Hitit İmparatoru II. Murşil, Arzava savaşında kullanmış. Afyon Kalesi’ne gitmişken, hemen yakınındaki Selçuklu tarzı oymaları ve ahşap sütunlarıyla dikkat çeken Ulucami’yi ve Başkomutanlık Meydan Muharebesi’nin stratejisinin kurulup taarruz emrinin verildiği Zafer Müzesi binasını görmenizi de öneririz.

5. Büyük Taarruz Şehitliği ve Başkomutan Mustafa Kemal Anıtı

Afyonkarahisar’a 20 kilometre uzaklıktaki Işıktepe’de konuşlanan Büyük Taarruz Şehitliği ve Başkomutan Mustafa Kemal Anıtı, 2425 kahraman şehidi sembolize etmek üzere Mustafa Kemal Atatürk’ün emriyle yapılmış. İç Anadolu ve Marmara’dan Ege ve Akdeniz’e seyreden araçların görebileceği şekilde inşa edilen şehitlik ve anıt, yılın her günü ziyarete açık.

6. Anıtpark / Büyük Utku Anıtı

Büyük Utku Anıtı, önden bakılınca arkasında yükselen Afyonkarahisar Kalesi ile birlikte kentin en önemli simgelerinden biri. Ünlü heykeltraş Heinrich Krippel tarafından 1934-1936 yılları arasında, kentin Yunan işgalinden kurtarılışını ve Büyük Taarruz’u simgelemek üzere yapılmış. Bir Afyon ziyareti sırasında Mustafa Kemal’in "Büyük utkuyu en iyi anlatan anıt" olarak nitelediği heykel, tam bağımsızlığımızı bir kez daha kutlamak için hepimize yeni bir sebep veriyor.

6. Ulu Camii

Afyonkarahisar’ın merkezinde bulunan Ulu Camii şehrin en büyük camilerinden biri. 13. yüzyılda inşa edilen ve  Selçuklu mimarisinin özel bir örneği olan caminin içinde ahşap sutunlar ve baklava desenli sütün başlıkları dikkat çekiyor. Çeşitli dönemlerde onarım ve tadilat görse de hala özgün bir yapı olan camiyi mutlaka ziyaret etmenizi öneririz.

7. Sultan Divani Mevlevihanesi

Afyon’da, Osmanlı mimarisinin örneklerini görebileceğimiz ve Mevlevi kültürünü daha yakından tanımamızı sağlayacak birçok mevlevihane bulunuyor. Bunlardan biri de Sultan Divani Mevlevihanesi... Günümüzde müze olarak ziyaret edilen mevlevihane, Konya Mevlevihanesinden sonra en önemli mevlevihane ünvanına sahip. Mevlana Mahallesi’ndeki Zaviye Türbe Caddesi’nde yer alan Sultan Divani Mevlevihanesi’nin 40 hatimli şifalı aşure adında bir aşure pişirme geleneği bulunuyor.

 

8. NG Koleksiyon Müzesi

Afyon yolunda uğrayabileceğiniz bir porselen müzesi de olduğunu biliyor muydunuz? Türkiye’nin ilk porselen müzesi unvanını taşıyan NG Koleksiyon Müzesi, porselenin insanlık tarihinden bugüne kadarki değişimine tanıklık etmenizi sağlıyor.

9. 26 Ağustos Tabiat Parkı

26 Ağustos Tabiat Parkı, Afyon’da gezilecek en doğal yerler arasında. Sinanpaşa ilçesinin Akören kasabasında bulunan park, 60 hektarlık alanında 100 çeşit bitki ve birçok hayvana ev sahipliği yapıyor. Parkta piknik ve mesire alanı ile spor sahaları da bulunuyor.

10. Akdağ Tabiat Parkı

Halkın Kocayayla olarak da bildiği Akdağ Tabiat Parkı, ormanlık alanı, mavi göl ve göletleri, uçsuz bucaksız çayırları, zengin fauna ve florasıyla temiz havayı ciğerlerine çekmek isteyen için harika bir yer. Parkın etrafında başta sarkıt ve dikitleriyle meşhur Kurtini Mağarası olmak üzereçok sayıda mağarada yer alıyor.

10. Acıgöl Kuş Cenneti

Acıgöl, Afyon ile Denizli sınırları arasında bulunan Acıgöl, 160 çeşit yırtıcı ve göçmen kuşla tanışabileceğiniz bir göl. Ünlü fotoğrafçıların uğrak yeri olan Acıgöl, flamingoların da  üreme alanı. Ülkemizde Tuz Gölü’nden sonra en çok tuz oranına sahip göl olan Acıgöl’ü gezi programınıza mutlaka almalısınız.

11. Eber Gölü

Afyonkarahisar’ın Çay ilçesinde bulunan ve adını Avşar Türklerinin bir kolundan alan Eber, ülkemizin 12. büyük gölü. Dünyada yalnızca Eber gölünde yetişen Eber Sarısı adında endemik bir bitki bulunuyor. Birçok göçmen kuşun göç yolu üzerinde bulunan Eber’in dikkat çekici bir başka özelliği de kamış köklerinin oluşturduğu küçük adacıklar. Yöre halkının ‘kopak’ olarak isimlendirdiği bu adacıklarda kamp kurup balık tutanlar dahi görülebiliyor.

12. Buzluk Mağarası

Dereçine’de Sultandağları'nın 2.519 metre ile en yüksek yeri olan kuzeybatı zirvelerinde yer alan Buzluk Mağarası, yazın bile buz üretmesi ile meşhur bir doğal güzellik. Mağaranın duvarlarından sızan su, mağaranın içindeki serin boşluklar ve dışarısı ile içerisinin ısı farkı nedeniyle güçlü hava dolaşımı sonucu buharlaşıyor. Buharlaşmayla sıcaklık kaybı meydana geliyor ve mağara duvarları soğumaya başlayarak buz tabakası ile kaplanıyor. Kış aylarında da gezilebilen mağara, dış ortama göre sıcak bir havaya sahip.

Afyon turunun en rahatlatıcı durağı: NG Afyon

Size bir geziden beklediğiniz tüm güzellikleri yaşatacak Afyon’un tadı, NG Afyon’un harika tatil paketleriyle çıkar!

Çünkü NG Afyon, bir termal otelden çok daha fazlası…

Peki NG Afyon’da neler yapabilirsiniz?

Aliva Spa’da termal şifa ile tazelenin

Türkiye’nin termal başkenti olan Afyonkarahisar’a gelip termal suyundan faydalanmamak olmaz. Biz, NG Afyon’daki ödüllü Aliva SPA’da, termal sudan en doğal ve sağlıklı haliyle faydalanmanızı sağlıyoruz.

Wellness’ı odağımıza alarak birçok farklı Termal Wellness programı geliştirdik. Böylece termal suyun mucizesini, sağlık ve iyiliğin konforla buluştuğu en özel formunda sizlere sunabiliyoruz.

NG Afyon’da, özel masajların yanında birçok farklı yüz, cilt ve vücut bakımından faydalanabilir, özel hamam terapileri ile incelme, selülit ve antiaging bakımları alabilir, dilerseniz bireysel fitness danışmanı ile çalışabilirsiniz.

 

NG Afyon restoranlarında gastronomik bir serüvene çıkın

Afyon’un bir önemli güzelliğinin, izi damaklardan kolay kolay silinmeyen birçok muhteşem lezzete sahip zengin mutfağı olduğunu söylemiştik. Biz de NG Afyon’da bu mutfağın önemli temsilcileri olan şeflerimizle, farklı restoran ve lezzet noktalarımızda konuklarımıza unutulmaz bir gastronomik tatil teklifinde bulunuyoruz.

İşte birbirinden güzel yemeklerin tadına bakabileceğiniz lezzet duraklarımız:

  • Erguvan Restoran

Erguvan, otelimizin ana restoranı. Her damak tadına hitap eden açık büfesiyle dikkat çeken Erguvan’da hem yerel hem dünya mutfaklarından örnekler göreceksiniz.

  • Farina Restoran

Farina, usta şeflerimizin elinden çıkan leziz pide ve kebap çeşitleriyle göz dolduruyor.

  • Mercan Lounge

Mercan Lounge, sıcak iç mekanı ve şık balkonu ile birbirinden renkli kokteylleri deneyebileceğiniz, bitki çayları ve kahveler eşliğinde tatlı sohbetler edebileceğiniz, gün boyu sakin ve huzurlu bir mekan.

  • Yasemin Patisserie

Otelimizin gözde mekanlarından Yasemin Patisserie’de akşamları canlı müzik keyfini deneyimlemeye ne dersiniz?

  • Aliva Cafe

Aliva Spa içindeki Aliva Cafe’ye spa öncesi veya sonrasında uğrayabilir, taze sebze ve meyve suyu karışımları ile serinleyip sağlıklı atıştırmalıklar ile açlığınızı bastırabilirsiniz.

NG Afyon’da #İyiHissedin

Aile boyu tatilin en keyiflisi için sizi mucizevi termal suyun ve eşsiz bir SPA deneyiminin adresi NG Afyon’a bekliyoruz.

İyi tatiller!